Olga Tokarczuk po stronie I. Iwasiów. Rezygnuje z nominacji

Olga Tokarczuk zrezygnowała z nominacji (za powieść Księgi Jakubowe) do tegorocznej Nagrody Literackiej dla Autorki Gryfia. O powodach poinformowała organizatorów („Kurier Szczeciński”) m.in. na swoim profilu facebookowym.

Księgi Jakubowe - powieść nominowana do tegorocznej Gryfii.

Księgi Jakubowe – powieść nominowana do tegorocznej Gryfii.

Laureatka Nagrody Literackiej Nike z 2008 roku za powieść Bieguni oraz Międzynarodowej Nagrody Vilencia napisała: „Jako gość pierwszej edycji Gryfii w roku 2012 nie kryłam swojego entuzjazmu dla idei nagrody literackiej, pierwszej tego typu w Polsce (i jak dotąd jedynej), która skupiałaby się na kobietach-twórczyniach literatury i doceniała ich szczególny punkt widzenia. Widziałam w tym artystyczne, akademickie i medialne uznanie dla wielkiej lekcji feminizmu, którą jako społeczeństwo odbyliśmy w przyspieszonym tempie w czasach III RP. Wystawiliśmy sobie przy tym całkiem niezłe świadectwo przełamywania wielowiekowych form wykluczenia i pełnych opresji wzorów męskości i kobiecości. Również ówczesny skład pięcioosobowego jury pod przewodnictwem profesor Ingi Iwasiów, który mądrze rozstrzygał elementarną kwestię parytetu, był pięknym dowodem utrwalającego się nowego paradygmatu płci kulturowej i zmian, jakie nastąpiły; wtedy wydawało się, że nieodwracalnych […]. Minione dwa lata, jakie upłynęły od tamtych wydarzeń odbieram jako kronikę aktywnego przemilczania nazwisk pomysłodawców nagrody, ignorowania ich sukcesu oraz zagarniania nagrody przez środowiska pierwotnie nagrodzie obce. Jest to dla mnie także bolesna historia dewaluacji nagrody, która miała szansę stać się jedną z najdonioślejszych społecznie nagród artystycznych”. Powieściopisarka i eseistka w zakończeniu listu poprosiła kapitułę o wykreślenie jej nazwiska z listy nominowanych.

Nagroda Literacka dla Autorki Gryfia została założona w 2012 roku w Szczecinie Pomysłodawczynią Nagrody, której celem jest m.in. promowanie twórczości kobiet, była pisarka i feministka Inga Iwasiów. W październiku 2013 roku profesor literatury została wykluczona z Nagrody przez „Kurier Szczeciński”: „Z trudem przychodzi mi kulturalne sformułowanie tego, co mam do powiedzenia, hamuje mnie zażenowanie. Jakbym stała w zepsutym kisielu – nie mam ruchu, ale coś zrobić muszę, żeby zaczerpnąć powietrza. W środę dostałam listem poleconym podziękowanie za pracę w jury Nagrody Literackiej dla Autorki Gryfia. Postanowiono odnowić skład, usuwając jednostki niekorzystnie wpływające na wizerunek nagrody” – tłumaczyła autorka na swojej stronie internetowej.

Decyzja „Kuriera Szczecińskiego” spotkała się z dezaprobatą wśród środowisk naukowych i akademickich.

Do tegorocznej edycji Nagrody Literackiej dla Autorki nominowano: Uparte serce. Biografia Poświatowskiej (Znak) Kaliny Błażejowskiej, W krainie czarów (Znak literanova) Sylwii Chutnik, Beksińscy. Portret podwójny (Znak) Magdaleny Grzebałkowskiej, Księgi Jakubowe (Wydawnictwo Literackie) Olgi Tokarczuk oraz Angole (Czarne) Ewy Winnickiej.

W kwietniu br. Olga Tokarczuk otrzymała Gwarancję Kultury za Księgi Jakubowe. Nagrodę przyznaje TVP Kultura. Książka znalazła się także wśród dwudziestu książek nominowanych do tegorocznej Nike.

O sprawie wykreślenia prof. I. Iwasiów z Gryfii pisaliśmy na łamach naszego portalu. Więcej w tematach polecanych.

Mariusz Rakoski

Kliknij, aby przejść na stronę internetową autorki

Olga Tokarczuk

Dodaj komentarz