Z nami

MIROSŁAW BEDNARSKI (Gryfice, Wrocław)

Mirosław Bednarski

Mirosław Bednarski.

Konsultant, trener komunikacji i doświadczony menedżer projektów. Specjalizuje się w zagadnieniach związanych ze sprzedażą, marketingiem, public relations oraz budowaniem wizerunku personal & business branding. Koordynował lub współtworzył m.in. takie projekty jak „Polska Cyfrowa Równych Szans”, „Równać Szanse”, „Gryficka Dziesiątka”, Społeczny Inkubator Przedsiębiorczości czy Inspiration Day Show. Mentor i ekspert w takich przedsięwzięciach jak Polish-German Startup Weekend, ABC dla NGO i Upgradebuzz – projekcie rozwijającym przemówienia publiczne. Rzecznik prasowy polsko-niemieckiego projektu Kinder von Kamp.

Trener w zakresie coachingu i samorozwoju. Wykładowca uniwersytetów III wieku. Działacz społeczny, organizator spotkań i wielu przedsięwzięć charytatywnych, w tym koncertów charytatywnych, biegów ulicznych i wydarzeń kulturalnych. Rozwijał aktywnie segment e-sportu tworząc takie projekty i wydarzenia, jak: Dylar Cup Tournament, Delete, czy Never Cup. Współtwórca i konsultant kilkudziesięciu stowarzyszeń i fundacji w całej Polsce. Członek Grupy Roboczej ds. CSR przy Ministerstwie Gospodarki i Forum Odpowiedzialnego Biznesu. Zajmuje się treningiem personalnym oraz szkoleniami z zakresu negocjacji i wielokanałowej komunikacji społecznej.

Autor licznych artykułów i analiz zakresu komunikacji, psychologii społecznej, przedsiębiorczości i coachingu.

Wybrane artykuły M. Bednarskiego na AR[e]TE: TU

JAROSŁAW CZECHOWICZ (Kraków)

Jarosław Czechowicz

Jarosław Czechowicz, krytyka literacka, publicystyka, fot.: autorskie

(ur. 1978) Absolwent filologii polskiej UJ oraz Podyplomowego Studium Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej UJ; niezależny recenzent; publikacje m.in. w „Portrecie”, „artPAPIERZE”, „sZAFie” oraz w portalach „Internetowe Imperium Książki”, „biblioNETka”, „G-Punkt”, „Independent.pl”. Strona z recenzjami „Krytycznym okiem” to marka, której zaufały już takie polskie wydawnictwa jak Wydawnictwo Literackie, Karakter, Dobra Literatura, AMEA, JanKa czy Jirafa Roja; kilkunastu pozycjom wydanym w tych oficynach Jarosław Czechowicz patronuje medialnie. Autor ponad sześciuset omówień współczesnej prozy polskiej i światowej.

Od blisko sześciu lat tropię nowości książkowe, a dobrym tytułom patronuję. Staram się nie ulegać wpływom, modom i tendencjom. Pozwalam się nazywać „niezależnym recenzentem” i mam nadzieję, że takim zostanę.

Kontakt: czechowicz.jaroslaw@gmail.com

Krytycznym okiem

Udostępnione recenzje J. Czechowicza na AR[e]TE:

Jerzy Pilch – Wiele demonówMagdalena Witkiewicz – Szkoła żonGregoire Chamayou – Podłe ciałaK. Szczuka i M. Janion – Janion. Transe – traumy – transgresjeJaume Cabre – Wyznaję 

 

KAROLINA KUŁAKWOSKA (Rachowice)

Karolina Kułakowska, fot. Facebook autorki

Karolina Kułakowska, malarka, poetka, fot. Facebook autorki

(ur. 1985) – w 2011 r. uzyskała dyplom z malarstwa u prof. Lecha Kołodziejczyka na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie. W pracach artystki dostrzegamy swoiste interakcje pomiędzy światem wizualnym, a światem słowa, czego efektem są poetyckie obrazy i malarskie wiersze. Malarstwo jej posiada spory ładunek emocjonalny, czasami dawkowany subtelnie, innym razem dosadnie, co jest uzależnione od tematyki dzieła. Prace abstrakcyjne skupiają się na penetracji materii, wyszukaniu barwy, jej natężeniu i temperaturze. Portrety natomiast w sposób liryczny ukazują człowieka z aspektu psychologicznego.

Publikowała głównie na witrynach internetowych (m. in. sZAFa – kwartalnik artystyczny, PKPzin) oraz w katalogu pokonkursowym ZADRA (Warszawa 2010). W 2010 roku jej wiersze zostały przetłumaczone na język angielski i zakwalifikowały się do wydawnictwa OFF_PRESS Zeszyty Poetyckie Competition.

W grudniu 2013 roku ukazał się debiutancki tomik Puste muzea (Zaułek Wydawniczy Pomyłka, Szczecin 2013), który zwyciężył w konkursie Nagrody im. K. Iłłakowiczówny (info: TU).

CEZARY ROSIŃSKI (Poznań)

Cezary Rosiński

Cezary Rosiński, krytyka literacka, publicysta. Fot.: autorskie

(ur. 1988) Absolwent filologii polskiej na IFP UAM. Z wykształcenia i pasji gotowy poświęcić się dla książki. Interesuje mnie starość, w najróżniejszych odsłonach i kompozycjach. Uwielbiam szukać jej w literaturze i temu poświęciłem pracę magisterską. Przyglądam się przezroczystości i znikaniu. Chcę zajmować się tym, czego nie ma. Zawsze chciałem mieć coś wspólnego z muzyką rockową. Od niedawna jestem rozkochany w reportażu.

Publikacje m.in. w „Odrze” i „FA-arcie”. 

BLOG KRYTYCZNOLITERACKI C. ROSIŃSKIEGO 

Kontakt: cezary.rosinski@gmail.com

Udostępnione recenzje C. Rosińskiego na AR[e]TE: Izabela Szolc – Żona rzeźnikaSzczepan Twardoch – MorfinaKrzysztof Varga – Tequila 

ARTUR MALICKI (Szczecin)
Artur Malicki, Szczecin

Artur Malicki, fotograf. Fot.: autorskie.

Pierwszy aparat fotograficzny kupiłem sobie w prezencie na Boże Narodzenie 1997 roku. Dzień po owym zakupie pognałem co sił na szczeciński Gocław – jakoś nie dawał mi spokoju pomysł uchwycenia Wieży Bismarcka o pierwszym brzasku… Efekt był taki, że wróciłem do domu w ubłoconych spodniach – a na wywołanych jakiś czas później zdjęciach brzasku raczej nie dostrzegłem. I tu chyba wydarzyło się najważniejsze; nie zniechęciłem się. Z czasem, kolejne zdjęcia zaczęły mi opowiadać Historie – bez słów, konkretów; za to łagodnie i cierpliwie… Podarowałem im w zamian słowa – nie tytuły, lecz słowa właśnie; by umiały poza mową światła, choć tyle…

STRONA INTERNETOWA AUTORA

Pojawili się dobrzy, życzliwi ludzie, którym ośmieliłem się te moje prace pokazać, by nie widniały tylko na Digarcie. Eliza Saroma-Stępniewska w podarowanym mi tomiku swoich wierszy, w dedykacji nazwała mnie poetą obiektywu… Odważyłem się wziąć udział w zeszłorocznej wrześniowej wystawie Złotej Linii w Nowym Wiśniczu, gdzie pokazałem sześć swoich prac; choć ciałem byłem tam nieobecny, moje zdjęcia zawiozła Agnieszka Renusz.

ZDJĘCIA A. MALICKIEGO W ZAKŁADCE – GALERIA. ZAPRASZAMY

Nie szukam dla siebie definicji. Cieszę się tymi chwilami dziecięcego zadziwienia pozwalającymi mi spoglądać na rzeczy znane – po raz pierwszy… Słucham opowieści jakie niesie światło, głosy ludzi…

MAREK LYSZCZYNA (Katowice)

Marek Lyszczyna. Fot. archiwum autora

Marek Lyszczyna, krytykaliteracka, publicystyka. Fot. archiwum autora

Student MISH Uniwersytetu Śląskiego, Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi oraz stypendysta Université Paris IV Sorbonne. Zainteresowany kinem we wszystkich jego przejawach, obecnie planuje pracę poświęconej filmowym obliczom transhumanizmu. Poza X muzą uwielbia powieści F. S. Fitzgeralda oraz  muzykę francuskiego baroku. Członek Société Historique et Littéraires Polonaise  oraz Towarzystwa Przyjaciół Nospr.

ANDRZEJ CORYELL (Lozanna, Szwajcaria)

Andrzej Coryell

Andrzej Coryell.

Malarz i rzeźbiarz mieszkający w Lozannie. W 1978 r. opublikował zbiór wierszy Les chameaux du myope, Wyd. Caractères, Paryż. Powieść Spółka z lwem wydano w 1986 r. w Wyd. Czytelnik, a w 1991 r. – w języku francuskim – Wyd. Actes Sud. Gronostaj ubrany w króla – zbiór aforyzmów i małej prozy opublikowało w 2007  r. Wyd. Jeden Świat. Autor aforyzmów i przypowieści, które ukazały się w czasopismach: „Akcent”, „Albo albo”, „Alma Mater”, „Apeiron”, „Aspekty”, „Autograf”, „Cegła”, „Etiuda Filozoficzna”, „Fraza”, „Hybris”, „Konteksty”, „LiteRacje”, „Mêlée”, „Mroczna Środkowo-Wschodnia Europa”, „Parnasik”, „Pomosty”, „Portret”, „Przegląd Filozoficzno-Literacki”, „Res Humana”, „Topos”, „Tygiel Kultury”, „Tytuł Roboczy”, „Zeszyty Literackie”, „Zwoje”. W 2002 r. zrealizował film krótkometrażowy Album rodzinny, a w 2004 r. następny – Wodna kaligrafia.

Zobacz więcej:

Gronostaj ubrany w króla – recenzja J. B. Serafińskiej

Gronostaj ubrany w króla – recenzja J. Bytnera 

Aforyzmy opublikowane w „Zwojach” 

Andrzej Coryell – Wikipedia 

Autor o aforyzmach

Czy aforyzm jako forma ekspresji literackiej ma w dzisiejszych czasach rację bytu?

Jakkolwiek, aforyzm może wydać się rodzajem ekskluzywnym, przeznaczonym dla wąskiego kręgu czytelnika, to jednak, jeśli jest czymś więcej niż zbiorem dobrych rad, jeżeli jest przewrotny, cyniczny, poetycki lub brutalny, pełen humoru i równowagi między formą a treścią, wtedy okazuje się, że przekracza pozornie wąskie ramy.

Moja przygoda z aforyzmem rozpoczęła się jedenaście lat temu. W Polsce publikuję w pismach filozoficznych i literackich. W 2007 r. ukazał się Gronostaj ubrany w króla – książka aforyzmów i małej prozy. W chwili obecnej szwajcarskie wydawnictwo L’Age d’Homme jest zainteresowane w przekładzie i publikacji aforyzmów na język francuski. Prócz aforyzmów piszę nową powieść. 

Nowe logo AR[e]TE: Literatura - Filozofia - Kultura. Wykonanie: Ewa Kubalica.

Nowe logo AR[e]TE: Literatura – Filozofia – Kultura. Wykonanie: Ewa Kubalica.

Literatura – Filozofia – Kultura