Nominacje do Polskich Nagród Filmowych 2016

Poznaliśmy nominacje do 18. edycji konkursu Polskich Nagród Filmowych – Orłów 2016. Nominowanych ogłoszono w czwartek (4 lutego br.) w warszawskim Pałacu Prymasowym. Najwięcej 8 nominacji ex aequo otrzymały dwa filmy – Body Małgorzaty Szumowskiej oraz Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy Janusza Majewskiego. Największym przegranym tegorocznej edycji Orłów jest Demon Marcina Wrony.

Filmy, które zdobyły najwięcej nominacji do Orłów 2016. Fot.: materiały prasowe.

Filmy, które zdobyły najwięcej nominacji do Orłów 2016. Fot.: materiały prasowe.

Do tegorocznej edycji Orłów zgłoszono 53 filmy fabularne (dla porównania w 2015 roku kandydowały 42 tytuły). W kategorii najlepszy dokument o miejsce w finale konkurowało 63 produkcji (rok temu aż 85). W kategorii najlepszy film zmierzą się Body, Excentrycy oraz Moje córki krowy w reż. Kingi Dębskiej, a o tytuł najlepszego reżysera powalczą Jarzy Skolimowski za 11 minut (polski kandydat do Oscara; odpadł już w 1. etapie), Magnus von Horn za Inruza oraz Małgorzata Szumowska za Body. Interesująco zapowiada się w kategorii najlepsza główna rola kobieca, w której – obok Mai Ostaszewskiej z Body – walczą dwie aktorki z filmu Moje córki krowy: Agata Kulesza oraz Gabriela Muskała. Film K. Dębskiej zdobył łącznie 7 nominacji. Bez większych niespodzianek również w kategorii najlepsza główna rola męska: Janusz Gajos (za rolę w Body), Maciej Stuhr (Excentrycy) oraz Marian Dziędziel (Moje córki).

Niespodzianką tegorocznej edycji jest tylko jedna nominacja dla filmu Demon Marcina Wrony (reżyser popełnił samobójstwo podczas ub. r. Festiwalu Filmowego w Gdyni). O statuetkę w kategorii najlepsza drugoplanowa rola męska powalczy Adam Woronowicz za rolę Lekarza w Demonie (w tej kategorii nominowano także Marcina Dorocińskiego oraz Wojciecha Pszoniaka). Ostatni film polskiego reżysera spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem na popularnym amerykańskim festiwalu Fantastic Festroda, otrzymując nagrodę w kategorii „Horror Features”. Film reprezentował Polskę również w konkursach WFF i Tofifest.

W kategorii najlepszy film europejski wyróżniono: Gołąb przysiadł na gałęzi i rozmyśla o istnieniu (reż. Roy Andersson), Młodość (Paolo Sorrentino; nominowany w ub. r. za Wielkie piękno) oraz Pan Turner (Mike Leigh). W 2015 roku nagrodzono Lewiatana A. Zwiagincewa.

To już 18. edycja Polskich Nagród Filmowych, potocznie zwanych „Polskim Oscarem”. Do konkursu można było zgłaszać filmy, które od 1 stycznia do 31 grudnia 2015 roku były emitowane – przynajmniej przez tydzień – na płatnych pokazach kinowych, a ich czas emisji nie jest krótszy niż 70 minut. Nagrody przyznawane są w 19 kategoriach. Laureatów poznamy 7 marca.

W ubiegłym roku najwięcej statuetek (7) zdobyli Bogowie Łukasza Palkowskiego. Na drugim miejscu uplasowała się historia powstania warszawskiego w wersji hollywoodzkiej – Miasto 44 Jana Komasy (4 statuetki).

Pełna lista nominowanych na oficjalnej stronie Akademii.

Mariusz Rakoski

Dodaj komentarz