Literacka Nagroda Nobla 2014

Patrcik Modiano

Tekst: Mariusz Rakoski

Tegorocznym laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie literatury został 69-letni Francuz Patrick Modiano – ogłosiła dzisiaj, 9 października, Akademia Szwedzka. Książki noblisty zostały przetłumaczone na ponad 30 języków. W Polsce znany w szczególności z Nawrotów nocy, Ulicy ciemnych sklepików i Zagubionej dzielnicy.

– Za sztukę pamięci i dzieła, w których uchwycił najbardziej niepojęte ludzkie losy i odkrywał świat czasu okupacji – uzasadniła Szwedzka Akademia i podkreśliła, że francuski pisarz w swojej twórczości podejmuje niezwykle ważne, szczególnie dzisiaj, tematy związane z pamięcią, zapomnieniem i tożsamością. Problematykę poszukiwania własnej tożsamości oraz wojny i okupacji podjął m.in. w powieści Ulicy ciemnych sklepików (1978, nagrodzona prestiżową Nagrodą Goncourtów). Głównym bohaterem książki jest Guy Roland, który na początku informuje czytelnika, że jest nikim. Kilka lat wcześniej utracił pamięć, dlatego zapuszcza się w labirynt otaczających rzeczy, świadków historii. Droga bohatera symbolizuje zagłębianie się w ciemne zakamarki świadomości (tytułowe ulice ciemnych sklepików), poruszamy się wśród prawd i fałszu, raz olśnieni i pewni swojego, innym razem zagubieni i zabłąkani. Ulica ciemnych sklepików to również próba odpowiedzi na pytanie, czy jesteśmy w stanie odnaleźć siebie – a może odnajdujemy kogoś innego?

Francuskie media, zachwyceni decyzją, podkreślają, że Modiano już dawno zapracował na Nobla. Dodają z estymą, że to już 15 Francuz, który otrzymał Literacką Nagrodę Nobla.

W tym roku do Akademii wpłynęło (zgłaszają poprzedni laureaci, profesorowie literatury, wykładowcy na uniwersytetach oraz członkowie PEN klubów) 210 nominacji, w tym 36 debiutów.

W ubiegłym roku nagroda powędrowała do Alice Munro. W historii Literackiej Nagrody Nobla cztery razy wybrano Polaków: Henryka Sienkiewicza, Władysława Reymonta, Czesława Miłosza i Wisławę Szymborską.

Dodaj komentarz