Ikagersi – „Pompinia”. Najlepsi w zachodniopomorskim

Zespół Teatralny „Ikagersi” z Kołobrzegu triumfował na Wojewódzkich Prezentacjach Amatorskich Zespołów Teatralnych w Świdwinie. Przegląd najlepszych drużyn – wyłonionych na etapie powiatowym – odbył się 12-14 maja br. w Świdwińskim Ośrodku Kultury – Zamek. Organizatorem konkursu był Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.   

Zespół IKAGERSI. Spektakl Pompinia w reż. i adaptacji Bogumiły Banaś. Fot.: Regionalne Centrum Kultury im. Zbigniewa Herberta w Kołobrzegu

Zespół „Ikagersi”, działający przy Regionalnym Centrum Kultury w Kołobrzegu im. Zbigniewa Herberta, wrócił z dwoma tytułami. W piątek, 12 maja, triumfowali w kategorii gimnazjalnej, zdobywając tym samym I nagrodę, natomiast dwa dni później zostali okrzyknięci tytułem „Talent Roku 2017” w województwie zachodniopomorskim. Gimnazjaliści dobrze znani są kołobrzeskiej publiczności. Zespół działa od pięciu lat i wielokrotnie występował na deskach sali teatralnej w RCK. Po sukcesach na etapie powiatowym, grupie młodych ludzi udało się sięgnąć po najwyższy laur na etapie wojewódzkim. W Świdwinie aktorzy zaprezentowali sztukę Ingeborg von Zadov – Pompinia.

Pompinia jest historią, która poddaje swoich bohaterów próbie przyjaźni, wierności, lojalności, również próbie serca. Jest tą chwilą, która pozwala trójce bohaterów dojrzeć emocjonalnie. W klimacie dworcowego peronu widz utożsamia się z problemami Katt [w tej roli Karolina Jaroszewska – dop. red.], Noli [Małgorzata Melak] i Tana [Igor Saładziak]. Świadczy o tym uznanie, które sobie wypracowaliśmy – powiedziała naszej redakcji Bogumiała Banaś, reżyser spektaklu i autorka adaptacji sztuki niemieckiej artystki. Po sukcesie w Świdwinie będzie można – zapewnia reżyser – raz jeszcze obejrzeć sztukę w wykonaniu „Ikagersów” na deskach w RCK w Kołobrzegu.

Laureat – IKAGERSI z Kołobrzegu. Kliknij, by powiększyć. 

W eliminacjach powiatowych, które odbyły się 27 kwietnia br. w Kołobrzeskim Centrum Kultury, stanęło 10 zespołów z miasta i okolicznych miejscowości, walczących o przepustkę do etapu wojewódzkiego. Decyzją członków jury – Anna Steczkiewicz (przewodnicząca), Maria Dudek oraz Mariusz Rakoski – wyłoniono dwa najlepsze zespoły. Z „Ikagersami” do Świdwina pojechali jeszcze zwycięzcy w kategorii dziecięcej – „Małolaty” z Gminnego Ośrodka Kultury w Ustroniu Morskim. Zespół zaprezentował spektakl Królewna Maruda według scenariusza Zofii Kaliskiej. W spektaklach zaprezentowanych przez najmłodszych nie zabrakło ekspresji żywego słowa oraz dobrego humoru, zaś wiodącym tematem wśród zespołów gimnazjalnych była problematyka dotycząca konfliktów moralnych. Nie mogło zabraknąć problemów typowo środowiskowych (np. przemoc szkolna) czy związanych z postępem technologicznym, a tym samym zanikiem krytycznego myślenia i brakiem bezpośrednich relacji interpersonalnych. 

Mariusz Rakoski

Spodobał Ci się artykuł? Polub nas na Facebooku i pomóż dotrzeć do szerszego grona. Dziękujemy. 

Dodaj komentarz