Film „Imagine” A. Jakimowskiego nagrodzony

Imagine - A. JakimowskiImagine w reżyserii Andrzeja Jakimowskiego oraz Przeszłość Asghara Farhadiego uhonorowano Złotymi Taśmami w kategorii najlepszy film 2013 roku. Nagroda przyznawana jest od 1985 r. przez krytyków filmowych Stowarzyszenia Filmowców Polskich zrzeszonych w Międzynarodowej Federacji Prasy Filmowej FIPRESCI.

Obraz A. Jakimowskiego, absolwenta filozofii na Uniwersytecie Warszawskim oraz reżyserii na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, na tę chwilę może pochwalić się trzema nagrodami – wcześniej autor zwyciężył w konkursie Złote Grono oraz na Warsaw Film Festival 2012.  Do najbardziej znanych produkcji polskiego reżysera należą: Zmruż oczy z 2003 r. (zwycięzca aż czterech Orłów), Sztuczki z 2007 r. (dwa Orły) i Miasto cieni z 1997 r.

Krytycy filmowi przyznali również wyróżnienia dla Idy Pawła Pawlikowskiego (zwycięzca Złotych Lwów 38. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni), Papuszy Krzysztofa Krauzego i Joanny Kos, natomiast w kategorii film zagraniczny dla Życie Adeli Abdellatifa Kechiche’a i Django Quentina Tarantino.

Złote Taśmy posiadają swoją długą historię, która sięga 1956 roku. Niezależna od koniunktury politycznej nagroda początkowo nosiła nazwę Syrenki Warszawskiej. Po wprowadzeniu stanu wojennego środowisko związane z Syrenką zostało podzielone na dwie grupy: jedna z nich utworzyła Stowarzyszenie Dziennikarzy PRL (ci zatrzymali prawa do Syrenki Warszawskiej), druga przystąpiła do Stowarzyszenia Filmowców Polskich.

W ubiegłym roku Złote Taśmy powędrowały do Wojciecha Smarzowskiego za film Róża oraz Michaela Haneke’a.

Mariusz Rakoski

Dodaj komentarz