Europejskie Nagrody Filmowe 2015 – szansa dla M. Szumowskiej

Poznaliśmy nominacje do  Europejskich Nagród Filmowych 2015. W kategorii „najlepsza reżyseria” wyróżniono film Body/Ciało Małgorzaty Szumowskiej, znanej szerszej publiczności dzięki filmowi W imię… (2013) z Andrzejem Chyrą w głównej roli (zagrał księdza zmagającego się z orientacją seksualną).

Kadr z filmu Body/Ciało M. Szumowskiej. Na zdjęciu Fot.: YouTube.

Kadr z filmu Body/Ciało M. Szumowskiej. Na zdjęciu Justyna Suwała w roli Olgi zmagającej się z anoreksją. Fot.: YouTube.

Małgorzata Szumowska wyreżyserowała Body/Ciało na podstawie autorskiego scenariusza, przy którym pracował również Michał Englert (nie po raz pierwszy, w 2008 roku odpowiedzialny za obraz do filmu 33 scen życia z 2008 r.). Współpraca filmowców – niegdyś małżeństwa; w 2012 roku Szumowska ponownie wyszła za mąż, tym razem za aktora młodego pokolenia Mateusza Kościukiewicza – została dotychczas zauważona na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie (Srebrny Niedźwiedź za najlepszą reżyserię) oraz 40. Festiwalu Filmowym w Gdyni (cztery nagrody, m.in. za najlepszy film 2015 r.). Najnowszy obraz Szumowskiej – określany i  dramatem psychologicznym, i komediodramatem podejmującym uniwersalne wartości i znaczenia w zderzeniu ciała z tym, co duchowe/astralne – opowiada historię apatycznego i zgorzkniałego prokuratora (w tej roli Janusz Gajos) i jej córki Olgi (Justyna Suwała) zmagającej się z anoreksją, samotnością i depresją po stracie bliskiej osoby. Oboje poznają terapeutkę Annę (rewelacyjna Maja Ostaszewska), która przekazuje im tajemniczą wiadomość z zaświatów – konfrontuje ze sobą ciało biologiczne, namacalne i to „niemożliwe”, astralne. W filmie nakładają się płaszczyzny „fizyczności” i „metafizyczności”, problem anoreksji sąsiaduje z poglądami ruchu New Age (według członków tego nurtu ludzkość czeka na Nową Erę, na wiek złoty i kres wszelkich religii); Body/Ciało to również obraz relacji ojciec-córka, którzy weryfikują swoje poglądy na życie i śmierć.

Body/Ciało to przede wszystkim opowieść o współczesnej kondycji człowieka: „O tym, że tęsknimy za czymś, co najczęściej jest blisko, tylko nie potrafimy tego dostrzec – dlatego szukamy różnego rodzaju wiary lub niewiary, nie zauważając, że szczęście jest tu i teraz, na wyciągnięcie ręki”[1] – powiedziała PAP reżyserka.

W kategorii „najlepsza reżyseria” poza M. Szumowską nominowano: Paolo Sorrentino (Młodość), Nanni Moretti (Moja Matka), Roy Andersson (Gołąb przysiadł na gałęzi i rozmyśla o istnieniu), Yorgos Lanthimos (The Lobster) i Sebastian Schipper (Victoria).

W ubiegłym roku na Europejskim Festiwalu Filmowym w Rydze triumfowała Ida P. Pawlikowskiego (aż 7 nominacji i 5 statuetek).

Przyznanie nagród odbędzie się 12 grudnia w Berlinie (za rok we Wrocławiu).

Więcej o filmie i reżyserce w tematach polecanych poniżej.  

Mariusz Rakoski

__________

[1] Cytata podaję za: Magdalena Szumowska nominowana do Europejskich Nagród Filmowych, www.culture.pl, 7 listopada 2015 r. [dostęp z dnia 11 listopada 2015 r.].

Dodaj komentarz