Druga edycja Nagrody Poetyckiej im. W. Szymborskiej 2014

Wyklejanka W. Szymborskiej stała się inspiracją dla autorów statuetki

Wyklejanka W. Szymborskiej stała się inspiracją dla autorów statuetki

W połowie października poznamy laureata Nagrody Poetyckiej im. W. Szymborskiej. W ubiegłym roku odbyła się pierwsza edycja konkursu, w której zwycięzcami zostali ex aequo Krystyna Dąbrowska (za tomik Białe krzesła) i Łukasz Jarosz (Pełna krew).

O główną nagrodę będzie ubiegać się 168 książek (ponad 200 w 2013 r.), ich liczba nie ulegnie zmianie, bowiem termin zgłaszania tomików upłynął 31 stycznia br. Autorami prac są, w większości, młodzi pisarze urodzeni w latach 70. i 80. XX wieku., m.in.: Jacek Dehnel, Zenon Fajfer czy Agnieszka Wolny-Hamkało. Wśród nadesłanych tomików nie zabrakło nazwisk „starszego pokolenia”, wielokrotnie nagradzanych: Julia Hartwig, Ewa Lipska oraz Marcin Świetlicki. Do konkursu zgłoszono również kilkanaście przekładów. Najczęściej pojawiającymi się tematami w zgłoszonych utworach poetyckich jest Holocaust oraz pogrom w Jedwabnem z 10 lipca 1941 roku, kiedy w miejscowej stodole spalono żywcem kilkaset osób pochodzenia żydowskiego. Sporo miejsca zajmuje również atak terrorystyczny z 11 września 2001 r. w Stanach Zjednoczonych, natomiast w pracach młodego pokolenia, poeci urodzeni w latach 80., dominuje niezadowolenie związane z trudnością znalezienia pracy. Paulina Małochleb (z fundacji nagrody) dodaje, że młoda generacja krytycznie ocenia również funkcjonowanie wielkich korporacji.

W ubiegłym roku fundacja nagrody polskiej noblistki otrzymała więcej tomików, które ukazały się autorskim nakładem:  – Tymczasem w 2014 r. zdecydowanie więcej tomów przekazały wydawnictwa, zgłoszono także tomy debiutanckie. Myślę, że ubiegłoroczne sukcesy młodych autorów zachęciły wydawców do zgłaszania książek właśnie tych młodych i nieznanych poetów. Poprzednia edycja konkursu pokazała, że nie tylko najstarsi i już uznani mają szanse na zwycięstwo – powiedziała P. Małochleb.

W maju jury nagrody wyłoni pięciu finalistów. W październiku poznamy laureata, który za najlepszy tomik otrzyma statuetkę zaprojektowaną przez pracownię Teren Prywatny (Anna Grzywa i Marcin Przybyłko) oraz 200 tys. złotych.

1996 r. – Wisława Szymborska (zm. 1 lutego 2012 r.) na konferencji prasowej na lotnisku w Sztokholmie (fot. PAP/EPA/JAN COLLSIOO SWEDEN)

1996 r. – Wisława Szymborska na konferencji prasowej na lotnisku w Sztokholmie (fot. PAP/EPA/JAN COLLSIOO SWEDEN)

Wisława Szymborska jest czołową reprezentantką poezji polskiej. Urodziła się 2 lipca 1923, zmarła we śnie 1 lutego 2012 roku w Krakowie. Autorka 13 tomików przetłumaczonych na czterdzieści języków. W 1996 roku Akademia Szwedzka uhonorowała Polkę Nagrodą Nobla. W uzasadnieniu napisała: „Jej poezja z ironiczną precyzją odsłania prawa biologii i działania historii we fragmentach ludzkiej rzeczywistości”. Laureatka nagrodę przekazała Uniwersytetowi Jagiellońskiemu. Po śmierci noblistki ukazał się tomik Wkrótce.

Mariusz Rakoski, źródło: PAP, Fundacja Wisławy Szymborskiej – szymborska.org

Dodaj komentarz